Automatizácia – robotizácia je možná aj v zabezpečení objektov

Automatizácia - robotizácia  je možná aj v zabezpečení objektov

Proces automatizácie a robotizácie už zasiahol, a zasiahne aj v plnej miere zabezpečenie objektov. Majitelia objektov si už zvykli na kamerové systémy, mnohí majú skúsenosti aj s aktívnou ochranou plotu- perimetriou a súčasne prebieha aj automatizácia bezpečnostných a logistických procesov pri vstupoch do objektov, areálov.

Riešenie vstupu osôb poloautomaticky alebo automaticky

 Automatizácia vstupu do objektu nie je taká jednoduchá ako sa to vysloví. Základné delenie je peší vstup osôb a vstup automobilov. Zahŕňa procesy ako bezobslužná evidencia a kontrola osôb, vozidiel a nákladu, riadenie a plánovanie pohybu osôb, vozidiel vstupujúcich do objektu. Trochu si túto problematiku rozoberieme.

Poloautomatický vstup osôb

Poloautomatický vstup je vtedy, keď je prítomný jeden pracovník obsluhy na vrátnici, ktorý vykonáva evidenciu vstupujúcich osôb do objektu. Čiže pridelí vstupujúcej osobe návštevnú kartu alebo zavolá navštevovanú osobu na sprevádzanie návštevy po objekte. Tu je však jeden kľúčový bod, aby vstupujúca osoba bola preukázateľne oboznámená s pravidlami BoZP objektu. To môže byť vykonané papierovo alebo digitálne. Ak sa chce majiteľ objektu priblížiť všetkými investíciami k maximálnej automatizácii, mal by uvažovať iba o digitálnej evidencii.  Kto bude o mesiac vyhľadávať nejaký papier? Odpoveď viete sami.

Automatický vstup osôb

Automatický vstup znamená, že na vrátnici môže, ale aj nemusí byť prítomný pracovník obsluhy. Takýto vstup je organizovaný cez automatickú vrátnicu – Kiosk. Tento Kiosk je vybavený zariadením na naskenovanie identifikačnej karty- občianskeho preukazu alebo pasu, meraním telesnej teploty, alkoholtesterom a zariadením na digitálny podpis pre potvrdenie o oboznámení sa s pravidlami BoZP. Citlivé osobné údaje týkajúce sa zdravotného stavu sa neuchovávajú v hodnotovej forme, ale iba vyhovel – nevyhovel. Treba si uvedomiť, že takýto kiosk by teoreticky vedel pracovať aj vo vonkajších podmienkach, ale ak chceme skenovať doklady a hlavne merať telesnú teplotu, potrebujeme mať stabilnú teplotu miestnosti a hlavne bez vzdušnej vlhkosti.

Návšteva prichádzajúca do objektu, pristúpi ku Kiosku automatickej vrátnice,

 a začne proces registrácie… zaevidovanie osoby, BoZP, administrácia, editácia,

pridelenie prístupu, zrušenie povolených osôb.

Tu sa môže ešte prejaviť vyšší stupeň automatizácie a to ten, že návšteva je očakávaná a systém o nej už vie. Systém dopredu pošle do osobou zadaného emailu, všetky informácie o vstupe, ktoré daná osoba ako návštevník aj spätne potvrdila. Proces je zrýchlený, jedná sa iba o stotožnenie príchodzej osoby pomocou ID karty, meranie telesnej teploty, alkohotester, automatické zavolanie navštívenej osobe alebo vydanie vstupnej karty. Samozrejme je tu možná aj kombinácia deja. Je to programovateľné.  Ak príde vopred nezaevidovaná osoba, systém najskôr zavolá osobu, ktorá má byť navštívená a tá umožní alebo neumožní následnú registráciu. Nezaevidovaná osoba prejde celou vstupnou identifikáciou vrátane podpísania BoZP a až následne jej je umožnený vstup do objektu.  Avšak aj tento proces sa dá stihnúť za menej ako 5 minút.

Vstup vozidiel

Iná je otázka vstupu áut. Okrem toho, že musíme zvládnuť automatické otváranie závor – čo je však veľmi jednoduché a už rozšírené, systém vyhodnotí zaznamenané EČV a vykoná naprogramované úkony, tak „najväčší problém“ je čo s osádkou vozidla. Odpoveď je jednoznačná, vo vozidle vchádzajúcom do objektu by mal byť iba vodič, posádka by mala vystúpiť a ísť procesom registrácie. Toto platí pre autá pravidelne vchádzajúce do objektu pomocou čipových kariet, alebo rozpoznávania evidenčného čísla vozidiel. Pre cudzie autá a tým pádom aj pre cudzích vodičov musí prebehnúť proces registrácie pomocou automatickej alebo poloautomatickej registrácie ako u osôb, len s tým, že sa eviduje aj EČV. Systém môže umožňovať vjazd dodávateľských alebo odberateľských áut pomocou tzv. „časových okien“. To je pridelený čas, ktorý má dané auto na povolený vjazd do objektu a predpokladaný čas výjazdu z objektu. Dej v tomto prípade ovláda oddelenie logistiky. Samozrejme je tu možnosť kontrolovaného času nakládky/vykládky. Systém umožňuje priraďovanie expedičných listov k jednotlivým EČV alebo mien vodičov, v závislosti od toho čo, respektíve kto, je hlavný nosič informácií pri spätnom vyhľadávaní.

Kamerový systém

Systém v spolupráci s vhodným kamerovým systémom dokáže spätne v sekundách vyhľadať zaznamenaný dej na základe zadania EČV alebo mena návštevníka, všetky registrované udalosti v objekte. To znamená, že vieme identifikovať návštevníka ak ide cez kontrolovaný prechod, respektíve nakládku, vykládku auta a hlavne automatickú kontrolu na výstupnej vrátnici. Systém je možné dopĺňať o ďalšie video analýzy a pridávať ďalšie kontrolné prvky. Dobrý systém je vždy otvorený pre ďalšiu automatizáciu ochrany objektu.

 

MOREZ GROUP a.s., Novozámocká 89, 949 05 Nitra

tel.: 037 655 74 11, mob.: 0948 169 629

email: morez@morez.sk

web: www.morez.sk, youtube kanál MOREZ GROUP

Posted in Vrátnica na stavbu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.